Które kremy do rąk warto wybrać? Sprawdzone produkty dla kobiet i mężczyzn

Które kremy do rąk warto wybrać? Sprawdzone produkty dla kobiet i mężczyzn

Codzienne obowiązki domowe, praca, rozrywka – dłonie często są dość intensywnie używane do wielu zadań, przez co wymagają odpowiedniej pielęgnacji i regeneracji. To przede wszystkim kremy do rąk pomagają w zadbaniu o skórę dłoni, a często także odżywienie okolic paznokci. Po jakie produkty tego typu warto sięgnąć? Jaką rolę mogą pełnić kremy do rąk w codziennej higienie i pielęgnacji? Oto najważniejsze informacje dotyczące tych kosmetyków.

Nawilżenie, odżywienie i regeneracja

Współczesne kremy do rąk mają zwykle lekką, wydajną formułę, aby pozytywnie oddziaływać na skórę dłoni. Wiele produktów można stosować nawet po każdym myciu rąk, by skóra była gładka, dobrze nawilżona i odżywiona. Produkty bazujące na naturalnych składnikach działają łagodnie, nie powodując uczuleń czy podrażnień. Kremy do rąk mogą być określonego typu, na przykład:

 • nawilżające, na przykład z aloesem, mocznikiem; sprzyjają utrzymaniu optymalnego nawilżenia,
 • odżywcze, przykładowo z witaminą E, lipidami, miodem; mogą uzupełniać ubytki w lipidowej barierze, ożywiać,
 • regeneracyjne, kojące – w określonych sytuacjach, na przykład podrażnionej, przesuszonej skóry,
 • odmładzające, z koenzymami i innymi składnikami optycznie poprawiającymi wygląd skóry dłoni.

Regularne stosowanie kremów do rąk poprawia wygląd skóry, zmniejsza jej przesuszenie i dyskomfort z niego wynikający.

Dobry krem ochronny do rąk na chłodne dni

Często do osobnej kategorii kremów do rąk zaliczane są kremy ochronne albo też regeneracyjno-ochronne. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym, gdy niskie temperatury mogą negatywnie wpływać na stan skóry dłoni. Kremy do rąk o działaniu ochronnym to także częsty wybór osób, które wykonują prace mogące narazić skórę dłoni na przesuszanie czy uszkodzenia. Choć wydaje się, że muszą być to kremy o dość tłustej bazie, nowoczesne technologie i składniki współczesnych kosmetyków sprawiają, że nie każdy krem ochronny tak działa. Ochronny krem do rąk nierzadko łagodzi drobne podrażnienia, skutecznie odżywia i sprzyja regeneracji.

krem do rąk

Jak wybrać najlepsze kremy do rąk?

Dobór kremów do rąk warto uzależnić od kilku ważnych czynników. Na rynku dostępnych jest wiele produktów różnych marek, o zróżnicowanym składzie oraz działaniu. Często jedna osoba korzysta zamiennie z kilku kremów, z uwagi na ich różne przeznaczenie i zakres działania. Dlatego wybór warto uzależnić od:

 • sposobu działania kremu – nawilżenie, odżywienie, regeneracja, ochrona,
 • składników aktywnych preparatu,
 • hipoalergiczności,
 • sposobu stosowania, czasu wchłaniania produktu,
 • pory roku,
 • rodzaju wykonywanej pracy, ewentualnego kontaktu z czynnikami mogącymi podrażnić skórę,
 • indywidualnych preferencji, na przykład zapach, konsystencja.

Dla niektórych osób, w szczególności tych mających wrażliwą, skłonną do uczuleń i podrażnień skórę, ciężko jest dobrać odpowiedni krem do rąk. Czasem w takiej sytuacji do pielęgnacji dłoni zaleca się korzystanie z naturalnych produktów o pewnym pochodzeniu, kosmetyków domowej roboty. Warto jednak, w sytuacji, gdy pojawiają się określone problemy skórne w pierwszej kolejności skonsultować się z dermatologiem. To on może pomóc w dobraniu odpowiednich do sytuacji kremów do rąk.