Jak najlepiej samodzielnie wybielić zęby?

Jak najlepiej samodzielnie wybielić zęby?

Biel zębów jest jednym z najbardziej pożądanych walorów. Wygląda pięknie u kobiet i mężczyzn, nic więc dziwnego, że osoby, które nie mogą pochwalić się tym atrybutem, zastanawiają się nad wybieleniem swoich zębów. Można w tym celu udać się do dentysty, ale ponieważ takie zabiegi nie należą do tanich, zwykle najpierw sięga się po ogólnodostępne metody, do własnego użytku. Co można i warto wybrać?

Przede wszystkim – pasta wybielająca zęby

Takie preparaty są najpopularniejsze, ponieważ są łatwo dostępne, niedrogie, a także bezproblemowe w stosowaniu. Nie potrzeba żadnych specjalnych zabiegów, wystarczy szczotkować zęby jak zwykle, zauważając, jak praktycznie z każdym kolejnym umyciem robią się coraz bielsze. Warto jednak wiedzieć, że na rynku można znaleźć różne pasty wybielające zęby. Jeden rodzaj to pasty dające delikatny efekt wybielenia, który jest niejako skutkiem ubocznym. Drugi rodzaj to pasty specjalistyczne, na przykład oparte na węglu, które służą typowo do wybielania (choć oczywiście przy tym dbają o zęby). Te działające najsilniej, dostępne w aptekach, nie powinny być stosowane stale, a jedynie w ramach kuracji wybielającej, gdyż ze względu na wysokie właściwości ścierne, mogą osłabić z czasem szkliwo, tak samo jak prawie wszystkie inne preparaty do wybielania zębów.

Płyny do płukania jamy ustnej

Mają rzecz jasna dużo słabsze działanie, nie tyle rozjaśniają szkliwo, co usuwają z niego przebarwienia powierzchniowe i odsłaniają naturalną biel zębów. Jednak ich zaletą jest to, że w najmniejszym stopniu nie szkodzą, a przy okazji odświeżają oddech i zapewniają dodatkową higienę. Skutki działania takich preparatów zauważą przede wszystkim osoby mające zęby przebarwione od herbaty czy soków owocowych (przebarwienia z kawy i papierosów mogą potrzebować silniejszego działania).

Typowo domowe metody

Znane są też typowo domowe sposoby na wybielanie zębów. Lepiej nie używać do tego popiołu, co jest metodą stosowaną dawno temu. Dużo lepszym sposobem na wybielanie zębów będzie użycie soku z cytryny, proszku do pieczenia lub sody (można zmieszać je z sokiem z cytryny) czy też skruszonego węgla w tabletce.