Jak działają filtry przeciwsłoneczne?

Jak działają filtry przeciwsłoneczne?

Ochrona przeciwsłoneczna jest całkowicie niezbędnym aspektem pielęgnacji cery, gdyż bez niego bardzo łatwo o zaczerwienienia, reakcje alergiczne, jak i szybsze starzenie się skóry. Jak jednak działają filtry z SPF i co oznacza ten skrót? Warto się temu przyjrzeć dokładniej.

Jak działają filtry przeciwsłoneczne?

Dla zrozumienia, jak działają kremy SPF, trzeba wprowadzić ich podstawowy podział. Najczęściej dzielimy je na filtry mineralne, a więc fizyczne, jak i filtry chemiczne. Czym się od siebie różnią?

Filtry mineralne są tworzone zwykle z dwóch substancji – tlenku cynku i tlenku tytanu Działają na zasadzie odbijaniu i rozpraszaniu promieni ultrafioletowych. Tlenek cynku jest szczególnie polecany osobom o skórze bardzo wrażliwej, jak i dzieciom. Wszystko to dlatego, że substancja ta jest w stanie blokować prawie całe spektrum promieniowania.

Ochrona przeciwsłoneczna może zostać zapewniona również dzięki filtrom chemicznym, które wnikają w naskórek i pochłaniają promienie ultrafioletowe. Do najczęściej stosowanych substancji należą Butyl Methoxydibenzoylmethane, Bis- Ethylhexyloxyphenol, jak i Methoxyphenyl Triazine.

filtry przeciwsłoneczne

Co oznacza SPF?

Jest to akronim pochodzący z języka angielskiego, który oznacza Sun Protection Factor, a więc współczynnik ochrony przeciwsłonecznej. Wskazuje on na jakość ochrony przed promieniowaniem UVB.

Im wyższy stopień SPF, tym lepsza ochrona. I tutaj, patrząc na przykład na filtr SPF 50, wchłania on aż 99% promieni ultrafioletowych. Nie istnieje jednak filtr, który zablokuje wszystkie promienie. Jednak nie ma zwykle potrzeby używać wyższych filtrów, niż 50-tek, a te znajdziesz na byhealth.pl