Czym jest maść na trądzik?

Czym jest maść na trądzik?

Trądzik to popularna choroba dermatologiczna, która występuje nie tylko u nastolatków, ale też u osób dorosłych. Jej leczenie wymaga konsultacji dermatologicznej i dopasowania odpowiedniej kuracji. Najczęściej w tym celu stosowane są preparaty do użytku zewnętrznego, w tym takie jak maść na trądzik, która zawiera składniki antybakteryjne. Jej systematyczne stosowanie wywołuje wysuszanie krost i wyprysków, a także przeciwdziałanie powstawaniu kolejnych. Istotne znaczenie mają także składniki regulujące poziom sebum.

Maść na trądzik – co zawiera?

Maść na trądzik może być dostępna na receptę, dlatego wymaga wizyty u dermatologa. Dostępne są również preparaty bez recepty. W obu przypadkach kluczowe znaczenie ma skład produktu, który decyduje o jego skuteczności. Najczęściej w preparatach znajdują się:

  • kwas glikolowy,
  • kwas salicylowy.

Oba rodzaje kwasów wspomagają złuszczanie martwego naskórka, w wyniku czego stary naskórek zostaje zastąpiony przez nowe komórki. Ponadto kwasy mają właściwości odblokowujące pory. Zwykle jednak maści silnie wysuszają skórę, dlatego jednocześnie należy zadbać o jej nawilżenie. Jeśli tego zabraknie, skóra ponownie zacznie nadprodukować sebum powielając problem.

maść na trądzik

Jak stosować maść na trądzik?

Maść na trądzik znajduje zastosowanie do stosowania zewnętrznego. Zwykle zaleca się jej punktowe nakładanie w miejscu stanów zapalnych. Niektóre maści mogą mieć działanie wybielające, dlatego rekomendowane jest ich używanie na noc. Jednocześnie należy stosować prawidłowe zasady pielęgnacji, uwzględniając dokładne oczyszczanie skóry, tonizację, jak i nawilżanie.